Žulová dlažební kostka 15-17 cm kočičí hlava červeno fialová

Žulová dlažební kostka 15-17 cm kočičí hlava červeno fialová

Žulová kostka kvádrovitého tvaru a červeno fialové barvy, často nazývaná jako kočičí hlava.

2 856,00 Kč
/m2
2 360,33 Kč bez DPH

Žulová dlažební kostka červeno fialové barvy o rozměrech 15-17 cm je trvanlivý a téměř nezničitelný výrobek z kamene, který je vhodný pro realizaci pochozích i pojezdových ploch. Díky své velikosti je vhodné ji používat spíše na větší plochy, jelikož příliš velké kostky na malém chodníčku jsou neúměrné k ostatním prvkům a budí to pak špatný vizuální dojem. Používá se proto jako povrch pojezdových cest a chodníků v historických částech měst či na jiných veřejných plochách jako jsou náměstí, nádvoří aj. Pokud však vlastníte nějaký starý statek či mlýn, budou kočičí hlavy to pravé i pro dvůr u takovýchto staveb.

Životnost a vzhled

Žulové kostky jsou prvotřídním, velmi houževnatým a díky tomu velice odolným materiálem, který Vám vydrží téměř na věky. Používáním žulové kostky nedegradují, ale naopak nabývají na hodnotě díky zubu času, který se na nich po dobu používání podepsal. 

Pokud se Vám povrch pod kostkami v průběhu let propadne, což je díky přírodním vlivům nevyhnutelné, můžete po srovnání podkladové vrstvy opět pokládat původní žulové kostky. Proto ačkoliv se prvotní investice může zdát jako dražší varianta, je ve dvacetiletém horizontu levnější, jelikož betonové produkty budou po tomto čase značně opotřebované s odroleným, špinavým povrchem a věříme, že budete zvažovat jejich výměnu.

Kočičí hlavy se většinou skládají tzv. na vazbu. Tedy dlažební kostka následující řady překrývá spáru řady předchozí a vzniká pak vzor spára - kostka - spára.

Použití

Žulové kostky o rozměru 8-10 a 15-17 cm jsou vhodné pro povrchy zejména pojezdových ploch, ale také různých chodníčku, náměstí či jinde kde je požadována zpevněná plocha, přírodní či historický vzhled nebo vysoká trvanlivost. Na toto použití jsou pak vhodnější kostky o rozměrech 4-6 cm, protože se z nich vzory lépe skládají a mohou pak být propracované detailněji.

Žulové kostky také mají velmi nízké procento nasákavosti, proto unikající olej z automobilů absorbují pouze minimálně a ten pak nezanechává nevzhledné skvrny, což je poměrně dobrá vlastností pokud byste žulové kostky volili právě pro příjezd k Vaší garáži nebo jinou pojezdovou plochu.

Pokládka

Před pokládkou samotné žulové dlažby je třeba připravit podloží, kterým bývá vrstva hrubého štěrku o síle cca 30 cm, který se udusá a samotné žulové kostky se pak pokládají do jemného štěrku.

Existuje několik základních tvarů do kterých se žulové kostky skládají. Jedná se o tzv. skladbu a nejčastěji vídáme tvar obloučků či vějířů. Při použití více barev lze také vytvářet různé ornamenty či vzory, které se hodí zejména k historickým budovám jako jsou zámky, kostely, kláštery aj.

Výroba

Štípaná žulová dlažební kostka o rozměrech 8-10 cm vzniká štípáním žulového kamene. Díky tomuto postupu má dlažební kostka přírodnější vzhled, ale nelze ji uštípnout vždy přesně. Vzniká proto tolerance její velikosti a to zhruba 2 cm. Vždy by však měla alespoň jedna stěna dlažební kostky měřit 10 cm.

m2

Parametry

Barva dlažebních kostek a odseků
červeno-fialová
Velikost dlažebních kostek a odseků
15-17 cm

Specifické reference

Mohlo by vás také zajímat

3 dalších produktů ve stejné kategorii: